ZLATÝ OKRUH (GOLDEN CIRCLE)

21.02.2025

ZLATÝ OKRUH (GOLDEN CIRCLE)

Zlatý okruh (Golden Circle) je jednou z nejpopulárnějších turistických tras na Islandu. Tato okružní cesta spojuje tři hlavní přírodní atrakce a je ideální pro jednodenní výlet z Reykjavíku. Trasa měří přibližně 300 km a nabízí úchvatné scenérie, geotermální jevy a historicky významná místa. 

1. NÁRODNÍ PARK THINGVELLIR

Národní park Þingvellir (Thingvellir) je jedním z nejvýznamnějších míst na Islandu, a to jak z hlediska historie, tak geologie. Nachází se asi 40 km severovýchodně od Reykjavíku a je první zastávkou na Zlatém okruhu. Park byl v roce 2004 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. 

Tektonické desky se od sebe každoročně vzdalují asi o 2 cm.

Národní park Þingvellir vznikl v prostředí riftového údolí na rozvodí mezi severoamerickou a euroasijskou kontinentální deskou. Je zde celá řada soutěsek, které vznikly vlivem tektonických sil. Z té největší (Almannagjá) je vytvořena turistická stezka, která je dostupná všem návštěvníkům. Kaňon Almannagjá ukazuje místo, kde se desky od sebe každoročně vzdalují asi o 2 cm. 

V parku se nachází největší přírodní jezero na Islandu, Þingvallavatn a vodopád Öxarárfoss - menší, ale krásný vodopád, který v zimě často zamrzá.

Oblíbenou atrakcí je Silfra, tektonická puklina s křišťálově čistou vodou, kde se dá potápět a šnorchlovat mezi dvěma kontinenty. Tento zážitek zarezervujete prostřednictvím několika místních agentur.

V zásadě všechny poskytují to samé, takže výběr je čistě jen na vás.

HISTORIE

První osídlování Islandu začalo již v roce 874 n. l. příchodem Ingólfura Arnarsona, který je považován, spolu se svou ženou Hallveig, za první trvalé obyvatele Islandu. Dle knihy Landnámabók, Arnarson založil osadu na jihozápadě ostrova s názvem Reykjavík, což v Islandštině znamená "kouřová zátoka". Název je zřejmě odvozen od geotermální oblasti plné termálních pramenů a gejzírů. 

Kniha Landnámabók je považována za nejstarší dochovaný záznam o osídlení Islandu.

Kniha Landnámabók je považována za nejstarší dochovaný záznam o osídlení Islandu. Obsahuje seznam všech osadníků včetně jejich rodin. Popisuje více než 3 000 osob a 1 400 osad a je tak velmi cenným zdrojem informací o historii celého Islandu. Samotné osídlování trvalo 56 let. Po celém ostrově se začala tvořit celá řada severských klanů, kteří spolu začali bojovat nejen o omezené zdroje, které Island nabízel, ale také z důvodu odlišné víry. Vznikali nové lokální sněmy, nicméně většina moci se soustředila na jihozápadě ostrova, v Reykjavíku, v rukou potomků Ingólfura Arnarsona. Zbytku osadníků mimo oblast Reykjavíku se tato situace nelíbila a tak volali po všeobecném shromáždění, které by všem umožnila žít v harmonii.

Althing je považován za jeden z nejstarších parlamentů vůbec.

Muž jménem Grímur Geitskör dostal za úkol shromáždit všechny kmeny a vybrat vhodné místo pro setkání. Při hledání se naskytlo místo dostupné ze všech částí ostrova (dnešní Þingvellir), jelikož muž, který vlastnil tuto půdu byl odsouzen za vraždu a jeho majetek se stal veřejným. Již v roce 930 n. l. se zde sešlo více než 30 vládnoucích náčelníků, kteří projednali právo a pořádek a následně vytvořili jedno velké společenství. Toto společenství se nazývalo Althing (všeobecné shromáždění), což je název pro dnešní islandský parlament. Althing je považován za jeden z nejstarších parlamentů vůbec. 

2. GEOTERMÁLNÍ OBLAST GEYSIR

Geotermální oblast Geysir je jednou z nejznámějších atrakcí na Islandu a důležitou zastávkou na Zlatém okruhu. Nachází se v údolí Haukadalur, asi 100 km východně od Reykjavíku. Toto místo je známé především díky gejzíru Strokkur, který zde pravidelně vybuchuje. 

Geysir je nejstarší zaznamenaný gejzír vůbec.

Hlavní atrakcí je gejzír Strokkur, který vyvrhuje sloup horké vody do výšky 20–30 metrů každých 5–10 minut. Jeho soused Geysir je nejstarší zaznamenaný gejzír vůbec. Jeho aktivita byla popsána již v roce 1294 a jeho název dal jméno všem ostatním gejzírům po světě. Jeho aktivita je nicméně nepravidelná a frekvence výtrysků vody se pohybuje v rozmezí 5 až 8 hodin. V oblasti se také nachází horké prameny a bublající bahenní jezírka, s typickým zápachem síry. 

3. VODOPÁD GULLFOSS

Gullfoss je jeden z nejimpozantnějších vodopádů na Islandu a jedna z hlavních zastávek na Zlatém okruhu. Nachází se na řece Hvítá, přibližně 120 km východně od Reykjavíku. Jeho název znamená "Zlatý vodopád", pravděpodobně kvůli zlatavému odstínu vody při západu slunce nebo minerálům v řece. 

Vodopád je dvoukaskádovitý - voda nejprve padá z výšky 11 metrů, poté dalších 21 metrů do hlubokého kaňonu Hvítá. Kaňon vznikl po poslední době ledové táním ledovců a erozí. Je asi 70 metrů hluboký a 2,5 km dlouhý. Za slunečných dnů je často vidět duha v mlze z vodopádu, což dodává místu magickou atmosféru.

ZAJÍMAVOSTI

V 20. století se na tomto místě plánovala výstavba vodní elektrárny. Islandská farmářka Sigríður Tómasdóttir se ale postavila proti a dokonce hrozila, že se do řeky vrhne, pokud bude vodopád zničen. Díky jejímu úsilí se projekt neuskutečnil a dnes je Gullfoss chráněnou přírodní památkou. 

4. SOPEČNÝ KRÁTER KERIÐ

Kerið je jedním z nejznámějších sopečných kráterů na Islandu. Nachází se v jižní části země, asi 15 km severně od města Selfoss, a je oblíbenou zastávkou na Zlatém okruhu. Díky svému červenooranžovému lávovému svahu a sytě modrozelenému jezeru uvnitř kráteru patří mezi vizuálně nejpůsobivější geologické útvary na Islandu. 

Jestliže se chcete vyhnout vstupnému, přijeďte brzy ráno nebo večer.

Na rozdíl od mnoha jiných kráterů, které vznikly explozí sopky, je Kerið považován za kaldéru – propadlé magmatické komory. Po vyčerpání magmatu se strop komory zhroutil a vytvořil tak dnešní kráter. V současnosti je dno kráteru zaplněné vodou, která má díky minerálům typickou modrozelenou barvu.

Kerið je jedním z mála přírodních míst na Islandu, kde se platí vstupné, jelikož se nachází na soukromém pozemku. Jestliže se chcete vstupnému vyhnout, přijeďte brzy ráno nebo večer.  

5. HRUNALAUG HOT SPRING

Hrunalaug je malý, přírodní horký pramen nacházející se poblíž vesnice Flúðir na jihu Islandu. Je to klidnější a méně turistická alternativa k populárním termálním lázním, jako je Modrá laguna nebo Secret Lagoon. Tento rustikální pramen nabízí autentický zážitek v přírodě s teplou, minerální vodou a krásným výhledem na islandskou krajinu. 

Hrunalaug se skládá z malých přírodních bazénků, které jsou obklopeny kameny a travnatými svahy. Teplota vody se pohybuje kolem 38–40 °C, takže je ideální pro relaxaci po dlouhém dni cestování.

Místo se nachází na soukromém pozemku a majitelé zde od roku 2023 vybírají vstupné a regulují počet návštěvníků. Kapacita je tak omezená – vejde se sem maximálně 5–10 lidí. Bližší informace naleznete na webových stránkách https://hrunalaug.is/