TOP 7 MÍST NA FAERSKÝCH OSTROVECH

05.07.2024

FAERSKÉ OSTROVY

Faerské ostrovy, též přezdívané "Ovčí ostrovy", je souostroví v severním Atlantském oceánu. Nachází se zhruba v polovině cesty mezi Islandem a Norskem, případně Velkou Británií. Jsou autonomním teritoriem Dánského království.

Souostroví se skládá z 18 ostrovů, na nichž žije více než 50 000 obyvatel. Téměř polovina se usadila v hlavním městě Tórshavn. 

Na rozdíl od Dánska, Faerské ostrovy nepatří do Evropské unie. Mají vlastní parlament i vlajku. 

JEZERO SØRVÁGSVATN

Jezero Sørvágsvatn je největším jezerem Faerských ostrovů. Nachází se v blízkosti mezinárodního letiště Vágar airport. Zájem turistů budí zejména svou polohou nad úrovní oceánu. Tyčí se do výšky 32 m těsně nad útesem spadajícím do Atlantského oceánu. 

Podél jezera vede nenáročná 3 km trasa, která začíná na parkovišti poblíž městečka Miðvágur. Bohužel vstup k jezeru je zpoplatněn a není to vůbec levná záležitost. Cena vstupenky za jednu osobu činí 200 DKK (700 Kč). Poblíž parkoviště je infocentrum se vstupní brankou, kde poplatek za vstup zaplatíte. 

Na konci trasy se nachází vyhlídka, která je nejlepším místem pro pořízení fotografie. Dokonale vykresluje výškový rozdíl mezi jezerem a úrovní oceánu. V blízkosti vyhlídky nalezneme vodopád Bøsdalafossur, kterým vytéká voda z jezera do oceánu.

KLAKSVÍK

Druhé největší město Faerských ostrovů je považováno za jedno z těch nejhezčích. Nachází se na ostrově Borðoy mezi dvěma zátokami ležícími zády k sobě. 

V centru Klaksvíku stojí kostel Christianskirkjan, vysvěcený v roce 1963. Při stavbě byl použity materiály jako faerský štěrk, dřevo a břidlice. Odlišuje se od ostatních tím, že nemá typickou kostelní věž.

Výhled na město a také na ostatní ostrovy v okolí si vychutnáte nejlépe z vrcholu hory Klakkur, která se tyčí nad Klaksvíkem do výšky 413 m n. m.. Pod vrcholem se nachází bezplatné parkoviště, na které dojedete autem po štěrkové silnici s několika výmoly. Odtud vede středně náročná cesta až na vrchol. 

MYKINES

Tato odlehlá vesnice se nachází na stejnojmenném ostrově v západní části Faerských ostrovů. První osadníci se zde usadili někdy kolem roku 625 n. l.. Největší populaci se vesnice těšila v roce 1925, kdy zde žilo 179 obyvatel. Dnes je to pouze 10 osob, kteří zde celý rok. Většina Faořanů sem přijíždí jen na léto. 

Mykines není napojen na centrální elektrickou síť . Jediným zdrojem energie je dieselový generátor na konci vesnice. Většinu střech domů pokrývá hlína s hustou trávou, která funguje jako skvělá izolace tepla. Tyto typické domy můžeme vidět po celých Faerských ostrovech.

Na ostrov Mykines trajektem nebo helikoptérou

Během letních měsíců na ostrově Mykines hnízdí Papuchálek severní, který sem migruje za potravou. Kolonie těchto černých ptáků s velkým oranžovým zobákem dosahuje počtu až 200 000. Z důvodu ochrany přírody, je vstup na ostrov Mykines zpoplatněn a je umožněno se pohybovat po trasách mimo vesnici pouze za doprovodu místního průvodce. Vstup činí 505 DKK (1 800 Kč). V případě, že si jej zařídíte online, máte 100 DKK slevu, takže zaplatíte "jen" 405 DKK (1 450 Kč). Bližší informace naleznete na webových stránkách https://hiking.fo/products/305/mykines?_ProductId=305&_l=en?lang=en&_l=en

Jak se dostat na Mykines? 

Trajekt

Nejběžněji užívaným dopravním prostředkem je trajekt s města Sørvágur, nacházející se v bezprostřední blízkosti letiště Vágar airport. Vyplouvá se denně v časech 9:15, 13:15 a 17:15. Časy navazují na začátky túr z průvodcem v 10:00 a 14:00. Jednosměrná jízdenka stojí 120 DKK (450 Kč) a je nutné jí koupit předem online na stránkách https://booking.ssl.fo/Booking/

Helikoptéra

Méně běžným dopravním prostředkem je helikoptéra, která by se na první pohled mohla zdát, jako velmi drahou záležitostí. Opak je však pravdou. Jelikož se jedná o zcela normální přepravu na Faerských ostrovech, jízdenka z letiště Vágar airport stojí jen 435 DKK (1 550 Kč)

Vrtulník využívají místní pro dopravu mezi ostrovy, včetně ostrova Mykines. Kapacita helikoptéry je 12 míst a je nutné si jej zarezervovat předem online na stránkách Atlantic Airways https://www.atlanticairways.com/en/helicopter.

Nelétá se však denně a můžete využít jen let tam nebo zpět. To znamená, že si zároveň pro jednu cestu musíte rezervovat i trajekt. Létá se každou středu, pátek a neděli. 

VODOPÁD FOSSÁ

Vodopád Fossá je nejvyšším vodopádem Faerských ostrovů. Padá ve dvou úrovních z výšky 140 m. Nachází se v severní části ostrova Stremoy. Dostanete se k němu po silnici 594, nejlepší výhled však budete mít přes zátoku ze silnice 62.

SAKSUN

Ve vesnici se najdeme kostel a muzeum. Kostel byl původně postaven v Tjørnuvíku, ale v roce 1858 byl rozebrán, převezen přes hory a znovu sestaven v Saksunu. Muzeum sídlí ve statku ze 17. století zvaném Dúvugarður. Dům patří k farmě Dúvugarður, která je stále aktivní ovčí farmou.

Po trase, po které byl místní kostel převezen, je možné jít i dnes. Trasa měří necelých 7 km a dá se zvládnout za 3 hodiny. V případě, že nemáte z Tjørnuvíku zajištěný transport, musíte se vrátit tou samou cestou. 

mapy.cz
mapy.cz

GJÓGV

Tato vesnice se nachází v severním části ostrova Eysturoy. První zmínka pochází z roku 1584. Jméno dostala podle 200 m dlouhé soutěsky, která již od pradávna sloužila jako přírodní přístav. Nachází se zde také kostel z roku 1929.

Nad vesnicí se nachází turistická trasa podél útesů, která měří okolo 5 km.

TÓRSHAVN

Město Tórshavn je hlavním a zároveň největším městem Faerských ostrovů. Nachází se na východním pobřeží ostrova Streymoy. Žije zde téměř polovina populace. 

Faerský parlament je jedním z nejstarších parlamentů na světě

Tórshavn doslovně znamená "Thorův přístav". Je pojmenovaný podle severského boha hromu a blesku. Tórshavn byl založen již v 10. století a je považován za jedno z nejstarších hlavních měst v severní Evropě. 

Navštívit můžete několik století starou pevnost s kanóny nebo třeba zbraněmi z druhé světové války. Faerský parlament, jeden z nejstarších parlamentů na světě. Národní galerii či národní muzeum.