THÓRSMÖRK - NEJHEZČÍ MÍSTO NA ISLANDU?
ÚDOLÍ THÓRSMÖRK
Þórsmörk neboli Thorovo údolí je pojmenované po severském bohu Thórovi, bohu hromu. Nachází se mezi třemi ledovci Eyjafjallajökull, Tindfjalajökull a Mýrdalsjökull. Od roku 1921 je oblast chráněným územím.
Údolí je celé léto zelené, plné mechu a rostlin. V nižších částech se nacházejí březové lesy. Počasí je v této oblasti vlídnější a teplejší, než v jiných částech ostrova a to zejména díky třem ledovcům, které údolí chrání před větrem a jinými klimatickými vlivy.
Trek Fimmvörðuháls je jedním z nejpopulárnějších a nejhezčích turistických tras na Islandu.
Þórsmörk byl formován erupcemi, jelikož se v jeho blízkosti nachází mnoho aktivních vulkánů. Jedním z nich je sopka Eyjafjallajökull nacházející se pod stejnojmenným ledovcem. Naposledy sopka vybuchla v roce 2010 a ovlivnila leteckou dopravu nad celou Evropou. Sopečný dým se dostal zejména nad severní a západní Evropu. Více než 20 zemí uzavřelo svůj vzdušný prostor a to ovlivnilo lety pro více než 10 milionů turistů.
Þórsmörk je neuvěřitelně rozmanitý region, který nabízí směsici divoké, nedotčené přírody a vysoce přístupných turistických tras. Je to místo, kde můžete zažít kontrast mezi zelenými údolími, drsnými horami, sopečnými krátery a ledovci. Tento magický kout Islandu je oblíbený mezi turisty hledajícími dobrodružství a relaxaci uprostřed jedné z nejdivočejších a nejkrásnějších krajin světa.
JAK SE DOSTAT DO ÚDOLÍ THÓRSMÖRK?
PRONAJATÝM AUTEM
Jednou z variant, jak se dostat do údolí Þórsmörk, je doprava autem. Pamatujte, že potřebujete vozidlo 4x4, ideálně ze zvýšeným podvozkem, protože musíte překročit několik drsných říčních brodů. Cesta vede po silnici F-249 (F-road) a islandská legislativa ukládá povinnost mít vozidlo 4x4.
Pro nezkušeného řidiče může být silný proud řeky fatální
Během cesty se několikrát přejíždí řeka a člověk zde musí být velmi obezřetný. Pro nezkušeného řidiče může být silný proud řeky fatální. Dávejte si obzvlášť pozor na začátku a na konci sezóny, kdy je řeka více rozvodněná a na cestě se ještě může vyskytovat sníh a led. Cesta do Þórsmörk je otevřená pouze během letní sezony. Datum otevření a uzavření silnice je vždy v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách. Sjízdnost je možné zkontrolovat na oficiálních webových stránkách islandské správy silnic a pobřeží https://umferdin.is/en
Na konci se nachází kemp Básar s prostorným neplaceným parkovištěm.
AUTOBUSEM
V letních měsících (od června do září) jezdí do Þórsmörk speciální vysokohorské autobusy (tzv. Highland Buses), které jsou uzpůsobeny pro jízdu po drsných horských cestách a přes brody řek. Tato doprava je jednou z nejpohodlnějších a nejběžnějších možností.
Z Reykjavíku jezdí autobusy denně, obvykle brzy ráno. Jízda trvá přibližně 3 hodiny. Autobusy také vyjíždějí z menších měst na jižním pobřeží, jako je například Selfoss.
Autobusové spoje provozuje společnost Reykjavik Excursions (ta samá společnost, která zajišťuje dopravu z letiště Keflavík do Reykjavíku, též známá jako Flybus). Rezervaci jízdenek provedete online na webových stránkách https://www.re.is/highland-bus/
PĚŠKY
Þórsmörk je výchozím nebo konečným bodem pro slavný trek Laugavegur, který vede přes další přírodní krásy, jako je Landmannalaugar. Tento vícedenní trek je jednou z nejznámějších a nejkrásnějších turistických tras na světě.
Bližší informace naleznete v tomto článku:
Þórsmörk je také jedním výchozích nebo koncových bodů treku Fimmvörðuháls, který vede přes sopečný hřeben mezi ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull. Výstup na tento hřeben je jedním z vrcholů jakéhokoli trekového výletu v oblasti.
TREK FIMMVÖRÐUHÁLS
Trek Fimmvörðuháls je jedním z nejpopulárnějších a nejhezčích turistických tras na Islandu. Nabízí úchvatnou kombinaci přírodních krás, včetně ledovců, vodopádů, sopečných krajin a nádherných výhledů na oceán. Trasa spojuje dvě ikonická místa – vodopád Skógafoss a údolí Þórsmörk, což ji činí nezapomenutelným zážitkem pro dobrodruhy a milovníky přírody.
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TREKU
- Délka: Přibližně 25 km
- Náročnost: Středně náročný až náročný trek, hlavně kvůli výstupu a měnícímu se terénu.
- Doba trvání: Většina turistů zvládne trasu během jednoho dne, tedy za 10 až 12 hodin, ale někteří volí dvoudenní výlet s přenocováním.
- Výškový rozdíl: Přibližně 1000 metrů.
CO NA TREKU UVIDÍTE?
- Vodopády Skógafoss a Kvernufoss: Trasa začíná u impozantního vodopádu Skógafoss, který padá z výšky 60 metrů. Po cestě také projdete kolem několika dalších menších vodopádů.
- Ledovce Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull: Po stoupání se dostanete k ledovcům a budete procházet přes sopečnou oblast mezi těmito dvěma ledovci.
- Sopečný hřeben Fimmvörðuháls: Tato část trasy je známá tím, že v roce 2010 zde došlo k erupci sopky, což způsobilo tání ledovců a velké povodně. Dodnes jsou zde patrné pozůstatky sopečné činnosti, včetně čerstvé lávy a sopečných kráterů.
- Údolí Þórsmörk: Po dlouhém sestupu se dostanete do krásného zeleného údolí Þórsmörk, obklopeného ledovci a horami.
UBYTOVÁNÍ
Na treku Fimmvörðuháls, který spojuje vodopád Skógafoss a údolí Þórsmörk, existuje několik možností ubytování, které zahrnují jak horské chaty, tak kempování. Vzhledem k tomu, že většina lidí zvládne trek během jednoho dne, ubytování přímo na trase není nutné, ale pokud byste chtěli rozdělit trek na dva dny nebo pokračovat v objevování Þórsmörku, ubytování je dostupné v několika formách.
- Horská chata Fimmvörðuháls (Fimmvörðuskáli)
Tato malá horská chata se nachází přibližně v polovině trasy mezi Skógafossem a Þórsmörkem, v sopečném hřebeni Fimmvörðuháls. Je velmi jednoduše zařízená, nabízí základní přístřeší, spací plošiny a kamna na vytápění. Nejsou zde sprchy ani tekoucí voda, ale je možné využít přivezenou nebo sbírat dešťovou vodu.
Chata má omezenou kapacitu (16 osob), takže je nutné si místo rezervovat předem, zvláště v hlavní sezóně. Ubytování spravuje islandský turistický klub Útivist, a proto je rezervace možná prostřednictvím jejich webových stránek https://www.utivist.is/skalar/fimmvorduhals
POZOR! Stezka vede přes řeku Skógá, vytékající z blízkého ledovce Eyjafjallajökull. Neexistuje zde žádný most ani provizorní přemostění, takže vám nezbyde nic jiného, než řeku přebrodit. Řeka není hluboká, ale je ledová (teplota se pohybuje okolo 2°C) a plná větších i menších kamenů. Doporučuje se nosit lehké sandály nebo boty na brodění, abyste nemuseli mokřit turistické boty.
- Horská chata Baldvinsskáli
Samotná chata Baldvinsskáli je velmi jednoduchá horská bouda, která slouží spíše jako nouzový úkryt před nepřízní počasí než jako klasické ubytovací zařízení. Nemá oficiální kapacitu na přespání, ale v extrémních situacích zde mohou turisté hledat úkryt. V okolí chaty je možné postavit stan, ačkoli počasí a podmínky v této výšce mohou být náročné. Rezervace předem není nutná.
PRAKTICKÉ INFORMACE
- Počasí: Islandské počasí je velmi proměnlivé, takže je nutné se připravit na všechny podmínky – déšť, vítr i slunce během jediného dne.
- Doporučení: Trek je nejlépe proveditelný v letních měsících (od června do září), kdy jsou podmínky nejpříznivější. I v tomto období se doporučuje kvalitní obuv a teplé oblečení.
- Doprava: Nejlepší způsob, jak se dostat na začátek trasy u Skógafossu nebo na konec v Þórsmörku, je využití autobusové dopravy. Autobus ke Skógafossu zarezervujete na webových stránkách https://www.re.is/highland-bus/