MALLORCA - CO VIDĚT?

28.12.2023

MALLORCA

Mallorca, nacházející se ve středozemním moři, je největším ostrovem Baleárských ostrovů a zároveň celého Španělska. Hlavním městem je Palma de Mallorca se 400 000 obyvateli. Na celém ostrově žije 920 000 obyvatel a je tak druhým nejlidnatějším ostrovem Španělského království. 

Mallorca patří mezi oblíbené turistické destinace. Ročně tento ostrov navštíví více než 12 milionu turistů. Přímořská letoviska, příjemné klima, nádherné hory a města plná historie. To vše tento středomořský ostrov nabízí. 

HISTORIE

První osídlení Mallorky se datuje do čtvrtého tisíciletí před našim letopočtem. Nejstarší památky jsou však datovány do třetího tisíciletí př. n. l.. 

Od poloviny 7. století př. n. l. ovládají ostrov Kartaginci, tak jako všechny ostatní Baleárské ostrovy. Verbují zde obávané žoldnéře s praky, známé jako Baleárští prakovníci. V dokonalém používání praku se cvičili už od dětství. Povídalo se, že baleárské matky nedaly svým synům nic k jídlu, dokud si svůj krajíc chleba nesestřelili ze zdi na velkou vzdálenost. Dvacet let po porážce Kartága v třetí Punské válce (146 př. n. l.) přebírají nadvládu nad ostrovem Římané. 

S rozpadem římského impéria vtrhli roku 426 n. l. na ostrovy Vandalové a udrželi se tu celých sto let, než je odsud vyhnali Byzantinci. Tři staletí muslimské nadvlády nad Baleárskými ostrovy, které se v roce 848 staly vazalem Cordóbského emirátu, se podepsala na řadě místních jmen (začínající jako Bin nebo Al).

Baleárské matky nedaly svým synům nic k jídlu, dokud si svůj krajíc chleba nesestřelili ze zdi na velkou vzdálenost

Křesťanství zažilo vzestup v roce 1229 za vlády krále Jakuba I. Aragonského. Tato událost se ukázala jako rozhodující v otázce dalšího kulturního směřování ostrovů. Baleáry se dostaly do sféry vlivu Katalánska, a každý z ostrovů tak dnes mluví svou vlastní verzí katalánštiny. 

S vzestupem Osmanské říše v 16. století se Baleáry staly jakousi předsunutou baštou rozrůstajícího se španělského impéria. Na ochranu před útoky muslimských korzárů, slídících ve Středomoří po tučné kořisti a otrocích, začaly na ostrovech vyrůstat pozorovatelny a stráží věže známé jako talaies

CO VIDĚT NA MALLORCE? 

PALMA DE MALLORCA

Palma je hlavním a největším městem na Mallorce. Palma je také letním sídlem španělské královské rodiny. Nedaleko města se nachází mezinárodní letiště Son Sant Joan. 

Katedrála La Seu

Mistrovské dílo gotické architektury vypínající se nad městem jako mohutný rozeklaný útes. Stavba katedrály byla zahájena ve 13. století, dokončena však byla až v 16. století. Její překrásná rozetová okna z ní dělají tu nejzářivější katedrálu ve středomoří. Nad hlavním oltářem je zavěšen pozoruhodný tepaný baldachýn ve tvaru trnové koruny od Antoni Gaudího, tvůrce barcelonského chrámu Sagrada Família, který počátkem 20. století na katedrále 10 let pracoval. 

Do katedrály se vstupuje malým muzeem, v němž jsou vystaveny nádherné stříbrné monstrance a několik středověkých maleb. Cena vstupného se pohybuje od 9 do 25 EUR v závislosti na typu a rozsahu exkurze. Bližší informace naleznete na webových stránkách https://catedraldemallorca.org/en/

Palau de l´Almudaina

Hned vedle katedrály stojí na základech arabského alcázaru Palau de l´Almudaina ze 13. století. Jedná se o dokonalou kombinaci islámské a katalánské gotické architektury. Najdete tu krásné nádvoří a gotickou kapli Capilla de Santa Ana. Palác je využíván při oficiálních akcích královské rodiny a je vyzdoben královskými portréty. 

Castell de Bellver

Zhruba 3 km od centra, se v jihozápadní části města, rozkládá hrad Castell de Bellver, který od 14. století střežil přístupové cesty do Palmy. Hrad má kruhovou konstrukci s třemi věžemi a několika střílnami. Je otevřen po celý rok a za vstupné zaplatíte pouze 4 EUR. Bližší informace naleznete na stránkách https://castelldebellver.palma.es/en/inici.

SÓLLER

Sóller se pyšní řadou modernistických budov s několika příjemnými kavárnami, rozsetými po hlavním náměstí Plaça de la Constitució. Městečko si hoví uprostřed pomerančovníkových a citroníkových hájů a se svým přístavem, který leží 3 km severně od města, je spojeno historickou tramvajovou linkou. Sóllerské nádraží je zároveň konečnou stanicí malého dřevěného vláčku, který jezdí po úzkokolejné trati z Palmy již od roku 1912. Jízdenky na tramvaj i na vlak koupíte na webových stránkách https://trendesoller.com/eng/index, případně přímo na místě. 

Na náměstí Plaça de la Constitució se nachází kostel sv. Bartoloměje ze 13. století. Interiér kostela je kombinací středověké gotické, barokní a moderní architektury. Vstup zdarma.

VALLDEMOSSA 

Starobylá Valldemossa se nachází pouhých 25 km severně od metropole Palma de Mallorca. Založení vesnice se datuje do 2. století př. n. l. a tak zde můžeme naleznout celou řadu historických budov, které se dochovaly až dodneška. Jednou z nich je kartuziánský klášter La Real Cartuja de Valldemossa, ve kterém trávili zimu na přelomu let 1838 a 1839 George Sand a Frederic Chopin. Chopin tu zkomponoval některé ze svých nejlepších kusů, včetně preludia Dešťové kapky, přestože měl po celou dobu k dispozici jen obyčejný vypůjčený klavír. 

Ve Valldemosse také každý rok tráví dovolenou herec Michael Douglas se svou manželkou Catherine-Zeta Jones

Klášter byl založen v roce 1399, roku 1835 odsud však byli řeholníci vyhnáni. Fresky na stropě neoklasicistní kaple namaloval Goyův švagr Manuel Bayeu. 

Ve Valldemosse také každý rok tráví dovolenou herec Michael Douglas se svou manželkou Catherine-Zeta Jones a dětmi. Koupil dům a založil zde kulturní centrum Costa Nord, které zároveň financuje.

POLOOSTROV A MYS FORMENTOR

Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších míst na Mallorce. Ikonický maják z roku 1863 patří mezi turisticky oblíbená místa, zejména díky kontrastu s dechberoucím skalnatým pobřežím a mohutnými vlnami. Místo bývá bohužel velmi často nepřístupné, ale vždy je možné alespoň dojet na vyhlídku Mirador Cabo Formentor, kde je na maják krásný výhled. Cesta vede po velmi úzké silnici s minimálním manévrovacím prostorem. 

DRAČÍ JESKYNĚ

Jednou z největších atrakcí ostrova je jednoznačně dračí jeskyně (Cuevas del Drach), nacházející se na východním pobřeží ostrova, konkrétně v městečku Porto Cristo. Jeskyně je dlouhá 1,2 km a klesá až do hloubky 25 m pod úroveň terénu. Jeskyně ukrývá velké podzemní jezero Martel, které je považováno za jedno z největších podzemních jezer na světě. Jezero bylo pojmenováno po francouzském kartografovi a zakladateli speleologie, Alfredovi Martelovi, který jezero objevil v roce 1896. 

Na závěr prohlídky si můžete vychutnat, zhruba desetiminutový koncert vážné hudby na romanticky osvětleném jezeře

V roce 1935, přibylo v jeskyni plné překrásných stalaktitů a stalagmitů navíc osvětlení jednotlivých prostor jeskyně, ve kterých se teplota překvapivě pohybuje okolo 21 °C. Není tedy nutné s sebou brát teplé oblečení, jako do jiných skalních systémů. 

Na závěr prohlídky si můžete vychutnat, zhruba desetiminutový koncert vážné hudby na romanticky osvětleném jezeře. Na loďce připlují hudebníci s nástroji jako je violoncello, cembalo, housle, a dokonce i klavír. Poslouchat můžete například světoznámé skladby Antonia Vivaldiho.

POHOŘÍ SERRA DE TRAMUNTANA

Pohoří Serra de Tramuntana, známé též jako hory severního větru, se táhne podél severozápadního pobřeží v celkové délce 90 km a nabízí úchvatné scenérie plné horských průsmyků, kaňonů a zalesněných kopců. Pohoří svou rozlohou více než 1000 km2 tvoří téměř 30% rozlohy celého ostrova. Od roku 2011 je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO

Přímo v jeho srdci se nachází nejvyšší hora Mallorky Puig Major (1 445 m n. m.). Vrchol nicméně není přístupný veřejnosti, jelikož je součástí vojenské zóny. Nachází se zde radar letectva Spojených států amerických, který je využíván v rámci severoatlantické aliance. Nachází se zde ale dalších deset vrcholů přesahující výšku 1 000 m, které veřejnosti přístupné jsou. Nejvyšším dostupným vrcholem na ostrově je tak sousední Puig de Massanella (1 364 m n. m.).

KAŇON TORRENT DE PAREIS

Kaňon se nachází v pohoří Serra de Tramuntana a je považován za druhou největší soutěsku ve středozemním moři. Magické skály, jeskyně, polojeskyně a jezírka. To nabízí tato 4 km dlouhá rokle. Na začátku kaňonu se nachází známá pláž Sa Calobra, na které se, zejména v poledních hodinách, mačkají desítky až stovky lidí. Dobré je tedy přijít brzy ráno. 

Občas je nutné zout boty a překročit jezírka, které se v kaňonu nacházejí

Trasa vedoucí hlouběji do kaňonu, je středně náročná. Vede členitým terénem, kde je občas nutné zout boty a překročit jezírka, které se v kaňonu nacházejí. Doporučuji pevnou obuv a mít s sebou dostatek tekutin. V samotném kaňonu také není žádný signál.