LAUGAVEGUR - NEJLEPŠÍ TREK NA ISLANDU?
LAUGAVEGUR
Trek Laugavegur na Islandu patří mezi nejznámější a nejoblíbenější turistické trasy v zemi. Jeho délka je přibližně 55 km a vede z oblasti Landmannalaugar (Duhové hory), známé svými horkými prameny a barevnými ryolitovými horami, do údolí Þórsmörk, obklopeného ledovci. Trek obvykle trvá 3–4 dny, v závislosti na tempu a podmínkách. Fyzicky zdatní jedinci jsou schopni ujít celý trek i za 1 až 1,5 dne.
Co dělá tento trek tak výjimečným, je rozmanitost krajiny, kterou prochází. Během cesty se střídají sopečné pouště, lávová pole, geotermální oblasti, ledovcové řeky, zelená údolí a sněhová pole. Mnoho turistů zažívá během trasy různé povětrnostní podmínky, od slunečných dnů po mlhu a déšť, a to i během krátké doby.
Na trase je několik chat, kde mohou turisté přespat, ale kvůli omezeným kapacitám je dobré rezervovat místa předem. Někteří lidé se rozhodnou kempovat, což je také možné, pokud se držíte oficiálních kempovacích míst.
Na několika místech, zejména mezi Álftavatn a Emstrur, budete muset brodit ledovcové řeky.
Na trek je nejlepší vyrazit v létě, kdy jsou podmínky příznivé (od poloviny června do poloviny září). V zimě je cesta neprůchodná kvůli sněhu a nebezpečným podmínkám.
Laugavegur trek je proslulý svou náročností kvůli nevyzpytatelnému počasí a členitému terénu, ale jeho přírodní krása a rozmanitost ho řadí mezi nejkrásnější túry na světě.
HORSKÉ CHATY A KEMPOVACÍ MÍSTA
Na treku Laugavegur je podél trasy několik chat a kempovacích míst, které jsou spravovány Islandskou turistickou asociací (Ferðafélag Íslands, FI). Chaty jsou jednoduché, ale dobře vybavené a slouží jako útočiště pro turisty, kteří si chtějí odpočinout nebo přenocovat. Chaty je nutné rezervovat předem (několik týdnů až měsíců dopředu). Většina z nich má také přilehlé kempovací plochy, které jsou dostatečně rozlehlé, a není nutné je tak rezervovat předem.
Zde je přehled hlavních chat a kempovacích míst po trase Laugavegur:
1. LANDMANNALAUGAR
Oblast Landmannalaugar je výchozím bodem treku Laugavegur. Jednou z hlavních atrakcí jsou přírodní geotermální prameny, ve kterých se mohou návštěvníci koupat.
Nachází se zde chata s kapacitou 78 lůžek a rozsáhlý kemp. Chata je rozdělená na několik menších místností s palandami. Najdete zde kuchyňské vybavení (kamna, nádobí), pitnou vodu a toalety. Není zde elektřina pro běžné použití, ale základní potřeby jako osvětlení jsou pokryty. Cena za noc se pohybuje okolo 13 000 ISK za osobu, ale závisí to na sezóně a dostupnosti. Rezervaci provedete na oficiálních stránkách https://www.fi.is/en/mountain-huts/all-mountain-huts/landmannalaugar
Kemp v Landmannalaugar se nachází poblíž chaty a je vhodnou volbou pro turisty, kteří si přinesli vlastní vybavení nebo preferují kempování. Kemp je rozsáhlý, s dostatkem prostoru pro stany, ale jeho poloha je na sopečné půdě, takže terén může být kamenitý. Doporučuje se mít pevné stanové kolíky a spolehlivý stan, který odolá větru. K dispozici jsou toalety, sprchy s teplou vodou (za poplatek) a umývárny. Pitná voda je k dispozici z pramenů v okolí. Kemp nemá elektrické přípojky. Poplatek za kempování je nižší, obvykle kolem 2 000 ISK za osobu na noc. Rezervace předem není nutná.
2. HRAFNTINNUSKER
Hrafntinnusker je prvním zastavením na treku Laugavegur, vzdáleným přibližně 12 km od Landmannalaugar. Tato oblast je známá svou drsnou, sopečnou krajinou, a proto je zde omezené množství možností pro kempování.
- Chata v Hrafntinnusker je jednou z nejizolovanějších na celé trase a poskytuje základní zázemí pro přespání v extrémních podmínkách této vysokohorské oblasti. Chata má přibližně 50 lůžek. Místnosti jsou velmi jednoduché, s palandami a matracemi. Není zde přístup k elektřině, tekoucí vodě ani sprchám. Najdete zde však základní kuchyňské vybavení (plynové vařiče) a suché toalety venku. Cena za noc se pohybuje okolo 13 000 ISK za osobu. Rezervaci provedete na webových stránkách https://www.fi.is/en/mountain-huts/all-mountain-huts/hrafntinnusker
- Kempování je možné v okolí chaty, ale místa jsou omezena a terén je nerovný. Turisté, kteří si chtějí rozložit stan, by měli být připraveni na silný vítr a teploty, které mohou být i v létě velmi nízké.
3. ÁLFTAVATN
Álftavatn je jedním z nejmalebnějších zastavení na treku Laugavegur a nachází se přibližně 24 km od Landmannalaugar, což z něj činí oblíbenou zastávku na druhý den túry. Tato oblast nabízí nádherný výhled na jezero Álftavatn a okolní hory. Možnosti ubytování zde zahrnují jak horskou chatu, tak kempování, takže si můžete vybrat podle svých preferencí.
- Chata v Álftavatn má kapacitu přibližně 70 lůžek, což z ní činí jednu z větších chat na této trase. Chata je vybavena palandami s matracemi, kuchyňským koutem (s plynovými vařiči) a pitnou vodou. Pro přípravu jídla musíte mít vlastní zásoby, i když chata poskytuje základní nádobí a vařiče. Cena za noc se pohybuje okolo 13 000 ISK za osobu. Rezervaci je možné provést na webových stránkách https://www.fi.is/en/mountain-huts/all-mountain-huts/alftavatn
- Kempování je povoleno v blízkosti chaty, s krásným výhledem na jezero Álftavatn. Terén je relativně rovný a travnatý, což vytváří dobré podmínky pro postavení stanu. K dispozici jsou toalety, pitná voda a sprchy, které jsou placené (okolo 500 ISK za 10 min). Sprchy nejsou běžně dostupné v každé zastávce na treku, takže Álftavatn je jedno z mála míst, kde se můžete osvěžit.
4. HVANNGIL
Hvanngil je menší zastávka na treku Laugavegur, nacházející se mezi Álftavatn a Emstrur (Botnar). Je vzdálená přibližně 4 km od Álftavatn a je oblíbenou zastávkou pro ty, kteří hledají klidnější místo k přenocování po náročné túře. Hvanngil nabízí jak možnost ubytování v chatě, tak kempování, což je ideální pro turisty, kteří chtějí zkrátit etapy treku.
- Chata v Hvanngil je menší a méně frekventovaná než jiné chaty na trase, což ji činí skvělou volbou pro ty, kteří preferují klidnější prostředí. Chata má kapacitu přibližně pro 60 osob. Místnosti jsou jednoduché, s palandami a matracemi. K dispozici je kuchyňský kout s plynovými vařiči a základním nádobím. Není zde elektřina ani tekoucí voda, ale k dispozici jsou suché toalety. Vodu na pití je třeba získat z blízkého potoka. Cena za noc se pohybuje okolo 13 000 ISK. Rezervaci provedete na https://www.fi.is/en/mountain-huts/all-mountain-huts/hvanngil
- Kemp se nachází v blízkosti chaty a poskytuje dostatek prostoru pro postavení stanu. Terén je travnatý a rovnější než v některých jiných částech trasy, což z něj činí pohodlnější místo pro kempování. Kemp nabízí základní vybavení, jako jsou toalety a přístup k pitné vodě z blízkého potoka. Sprchy zde nejsou.
5. EMSTRUR (BOTNAR)
Emstrur, známý také jako Botnar, je dalším klíčovým místem na treku Laugavegur, nacházejícím se asi 15 km od Hvanngil a 38 km od Landmannalaugar. Toto místo je třetí zastávkou pro většinu turistů na trase, pokud dodržují obvyklé 4denní rozložení treku. Emstrur je oblíbenou zastávkou díky své krásné krajině, včetně úchvatných kaňonů a výhledů na ledovec Mýrdalsjökull. Nabízí možnosti ubytování v chatě i kempování.
- Chata v Emstrur je, stejně jako ostatní chaty na trase Laugavegur, jednoduchá horská stavba, která poskytuje základní přístřeší pro turisty. Chata má kapacitu přibližně 60 lůžek. Lůžka jsou v podobě paland s matracemi, takže je nutné si přinést vlastní spacák. Chata je vybavena kuchyňským koutem se základním nádobím a plynovými vařiči. K dispozici jsou suché toalety, ale nejsou zde sprchy ani elektřina. Pitná voda je dostupná z blízkého potoka, který slouží jako zdroj vody pro vaření a hygienu. Cena za noc je stejná, jako na ostatních místech, a pohybuje se okolo 13 000 ISK. Rezervaci je nutné provést předem na stránkách https://www.fi.is/en/mountain-huts/all-mountain-huts/emstrur
- Kempovací plocha se nachází v blízkosti chaty a nabízí dostatek prostoru pro stany. Terén je většinou travnatý a rovný, což vytváří pohodlné podmínky pro stanování.
6. THÓRSMÖRK
Þórsmörk (často přepisováno jako Thórsmörk) je nádherné údolí obklopené ledovci, které je cílovým bodem treku Laugavegur a nachází se zhruba 55 km od výchozího bodu v Landmannalaugar. Þórsmörk je obklopený třemi ledovci – Eyjafjallajökull, Mýrdalsjökull a Tindfjallajökull – a patří mezi nejmalebnější oblasti Islandu. Místo nabízí různé možnosti ubytování a je ideální pro turisty, kteří chtějí zakončit trek v pohodlí nebo si užít více dní na průzkum okolní krajiny.
- V Þórsmörk je několik dobře vybavených horských chat, které poskytují pohodlné zázemí po náročném treku. Většinu z nich spravuje Islandská turistická asociace (Ferðafélag Íslands – FI) a další organizace.
- Þórsmörk nabízí několik skvělých kempovacích míst, kde můžete postavit stan a užít si noc pod širým nebem, obklopeni úchvatnou islandskou krajinou. Kempování stojí přibližně 2 000 ISK za osobu a noc, tak jako na ostatních místech treku. Sprchy a další služby jsou za příplatek.
Húsadalur (Volcano Huts) - https://volcanotrails.com/iceland/accommodation-thorsmork/
Chata Langidalur - https://www.fi.is/en/mountain-huts/all-mountain-huts/thorsmork-langidalur
Chata Basár - https://www.basarcabins.is/basar
THÓRSMÖRK - SKÓGAFOSS
Pokud vám zbyde dostatek sil, můžete si trek prodloužit až k vodopádu Skógafoss. Tento trek se nazývá Fimmvörðuháls, měří 25 km a je považován za jeden z těch nejhezčích na Islandu.
Nabízí úchvatnou kombinaci přírodních krás, včetně ledovců, vodopádů, sopečných krajin a nádherných výhledů na oceán. Trasa spojuje dvě ikonická místa – vodopád Skógafoss a údolí Þórsmörk, což ji činí nezapomenutelným zážitkem pro dobrodruhy a milovníky přírody.
Bližší informace naleznete v tomto článku:
LANDMANNALAUGAR
Landmannalaugar je jednou z nejznámějších a nejkrásnějších turistických oblastí na Islandu. Nachází se v jižní části islandského vnitrozemí, v pohoří Fjallabak, a je součástí větší přírodní rezervace Fjallabak Nature Reserve.
Koupání v přírodních horkých pramenech je velkou atrakcí. Teplota vody se pohybuje kolem 36–40 °C.
Pohoří v této oblasti je známé svými neuvěřitelnými barvami. Díky ryolitu, typu vulkanické horniny, má krajina různé odstíny žluté, červené, zelené, modré a černé. Tyto barvy dodávají krajině jedinečný a surrealistický vzhled.
Naleznete zde několik dobře značených turistických tras, které vedou k různým geotermálním oblastem, kolem sopek a přes lávová pole. Nejznámější je trek Laugavegur, který vede až do údolí Þórsmörk. Okolo hlavního kempu Landmannalaugar se však nachází celá řada dalších zajímavých tras.
Bližší informace naleznete v tomto článku:
DOPRAVA
Landmannalaugar je přístupný pouze během letních měsíců (od června do září), protože v zimě je kvůli sněhu a drsným podmínkám oblast nepřístupná. Nejčastěji se do Landmannalaugaru dostanete terénními vozy přes takzvané F-road, které jsou specifické pro islandské vnitrozemí. Pro ty, kteří nemají k dispozici terénní vůz, existují i autobusové spoje z Reykjavíku.
AUTOBUSEM
V letních měsících (od června do září) jezdí do Landmannalaugar speciální vysokohorské autobusy (tzv. Highland Buses), které jsou uzpůsobeny pro jízdu po drsných horských cestách a přes brody řek. Tato doprava je jednou z nejpohodlnějších a nejběžnějších možností.
Z Reykjavíku jezdí autobusy denně, obvykle brzy ráno. Jízda trvá přibližně 4 hodiny. Autobusy také vyjíždějí z menších měst na jižním pobřeží, jako jsou Hella nebo Selfoss. Z těchto míst je cesta kratší, trvá asi 3 hodiny.
Autobusové spoje provozuje společnost Reykjavik Excursions (ta samá společnost, která zajišťuje dopravu z letiště Keflavík do Reykjavíku, též známá jako Flybus). Rezervaci jízdenek provedete online na webových stránkách https://www.re.is/highland-bus/
Tento vysokohorský autobus můžete využít i z vaší cílové desinace (Thórsmörk / Skógafoss).
PRONAJAÝM AUTEM
Pokud máte v plánu jet autem, musíte vzít v úvahu, že do Landmannalaugar vedou pouze horské cesty, zvané F-road, které jsou přístupné pouze pro vozidla s pohonem všech kol (4x4). Tyto cesty jsou obtížné a zahrnují brodění přes řeky, což znamená, že standardní osobní automobily nejsou vhodné. Některé autopůjčovny dokonce ani jízdu po F-road nedovolují.
ORGANIZOVANÉ ZÁJEZDY
Další možností je rezervovat si místo na organizovaném zájezdu s průvodcem. Tyto zájezdy často zahrnují dopravu do Landmannalaugar a zpět a někdy i doprovodný servis během treku. Může to být ideální varianta pro ty, kteří nechtějí řešit logistiku sami.
AUTOSTOP
Pro dobrodružnější cestovatele existuje i možnost autostopu. Tato praxe je na Islandu poměrně běžná, ale vzhledem k odlehlosti Landmannalaugar a omezenému počtu aut na F-roads může být tato možnost časově náročná a méně spolehlivá.
PRAKTICKÉ INFORMACE
Trek Laugavegur je jednou z nejkrásnějších a nejoblíbenějších turistických tras na Islandu, nicméně se jedná o velmi náročný trek, a je proto dobré se na něj dobře připravit. Níže několik užitečných rad a tipů, které vám pomohou zvládnout tento trek co nejlépe:
1. PLÁNOVÁNÍ
Pokud plánujete přenocovat v chatách (v Landmannalaugar, Hrafntinnusker, Álftavatn, Hvanngil, Emstrur a Þórsmörk), je nezbytné si místo rezervovat s dostatečným předstihem, protože kapacita je omezená a místa se rychle plní, zejména v hlavní sezóně (červen až srpen). Pokud preferujete kempování, nemusíte rezervovat místo v předstihu.
2. POČASÍ A VYBAVENÍ
Na Islandu se počasí může měnit velmi rychle – může být slunečno, deštivo, větrno a chladno, a to vše během jednoho dne. I v létě může teplota klesnout k bodu mrazu a ve vyšších polohách může padat sníh.
Doporučuje se nosit funkční vrstvené oblečení – základní vrstvu, která odvádí pot, teplou izolační vrstvu (fleece nebo péřová bunda) a nepromokavou svrchní vrstvu (bunda a kalhoty proti dešti a větru). Důležité jsou také rukavice, čepice a kvalitní turistické boty (nejlépe kotníkové a nepromokavé). Všechny vaše věci by měly být v nepromokavém obalu, včetně batohu. Nepromokavé pytle nebo obaly jsou nutností, aby zůstaly vaše věci suché i v případě silného deště.
V případě, že se rozhodnete kempovat, dobrý stan, odolný vůči silnému větru a dešti, je nutností. Nezapomeňte také karimatku a spací pytel do nižších teplot.
3. JÍDLO A VODA
Na trase nejsou obchody s potravinami, takže je třeba si přinést dostatek jídla na celou cestu. Většina lidí volí lehká jídla, jako jsou instantní nudle, ovesné vločky, sušené maso, energetické tyčinky a jiné snadno přenosné a rychlé potraviny.
Většina kempů a chat má přístup k pitné vodě. Je dobré mít vlastní lahev na vodu, kterou si můžete doplňovat z přírodních pramenů. Vodu lze pít bez nutnosti filtrace.
4. NAVIGACE A BEZPEČNOST
Vždy s sebou mějte kvalitní turistickou mapu oblasti a ideálně také GPS navigaci. Trasa je dobře značená, ale kvůli mlze nebo špatnému počasí může být orientace obtížná. Podmínky mohou být extrémní a někdy je lepší zůstat v bezpečí v chatě, než riskovat výpravu v nebezpečných podmínkách.
Před odjezdem i během treku sledujte předpověď počasí na stránkách Islandské meteorologické služby https://www.vedur.is/
Na několika místech, zejména mezi Álftavatn a Emstrur, budete muset brodit ledovcové řeky. Je důležité postupovat opatrně, protože proud může být silný. Doporučuje se nosit lehké sandály nebo boty na brodění, abyste nemuseli mokřit turistické boty. Při brodění vždy hledejte mělká místa a broďte po proudu pro lepší stabilitu. Pomoci také mohou trekové hole.
5. ZDRAVÍ A BEZPEČNOST
Mějte s sebou základní lékárničku – obvazy, náplasti, desinfekci, léky proti bolesti, léky proti nevolnosti a případně proti alergiím. Vždy je lepší být připraven na drobná zranění, jako jsou puchýře nebo oděrky.
Nezapomeňte na cestovní pojištění, které pokrývá turistiku v horách a případnou záchrannou operaci. Na Islandu se můžete dostat do odlehlých oblastí, kde v případě nouze může být nutný zásah záchranářů.
6. TIPY NA CESTU
Začněte každý den brzo ráno, abyste měli dostatek času na zvládnutí denní etapy a abyste se vyhnuli případným změnám počasí v odpoledních hodinách. Také budete mít dost času na odpočinek.
I když je důležité mít s sebou vše potřebné, pokuste se omezit zbytečnou váhu. Lehčí batoh vám ulehčí celou túru. Věnujte pozornost balení základního vybavení a vynechte nepotřebné věci.
Islandská příroda je křehká, takže respektujte pravidla ochrany životního prostředí. Zanechte po sobě jen stopy – veškeré odpadky odneste s sebou a kempujte pouze na vyznačených místech.
7. KDY VYRAZIT?
Nejlepší čas na trek Laugavegur je od poloviny června do začátku září. V těchto měsících jsou cesty nejlépe schůdné, chaty otevřené a sníh je většinou pryč. Mimo tuto sezónu může být trek velmi nebezpečný nebo nepřístupný kvůli sněhu a ledu.